powrót

Pozbądź się elektrośmieci

Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Sosnowcu pojawiła się informacja na temat możliwości pozbycia się tzw. "elektrośmieci". Poniżej zamieszczamy pełny przedruk tego tekstu.

Urządzenia zasilane na prąd lub baterię nie powinny być wyrzucane razem z innymi odpadami. O ile przewiezienie zepsutego telefonu czy czajnika do selektywnego punkty zbiórki nie jest problemem, to kłopoty zaczynają się z transportem dużego i ciężkiego sprzętu. Dzięki darmowym odbiorom wielkogabarytowych elektrośmieci, zepsute urządzenia znikną z naszych domów bez wysiłku z naszej strony.

Coraz więcej mieszkańców Sosnowca posiada wiedzę, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Z roku na rok zwiększa się liczba elektrośmieci, które trafiają do selektywnych punktów zbiórki, a następnie do zakładów przetwarzania. Jednak według ankiety przeprowadzonej przez organizację ElektroEko, wiele osób nadal wyrzuca zużyte urządzenia razem z innymi odpadami lub przetrzymuje je przez wiele lat w domu.

Chomikowanie starego telewizora czy lodówki najczęściej związane jest z trudnością z wyniesieniem tego sprzętu z domu i przewiezieniem go do punktu zbierania. Dlatego warto skorzystać z darmowych odbiorów dużych elektrośmieci z domu – usługi oferowanej w Sosnowcu przez ElektroEko. Niezależnie czy sprzęt znajduje się na parterze, czy czwartym piętrze bez windy zostanie on odebrany ze wskazanego miejsca.

By pozbyć się elektrośmieci z naszych domów wystarczy zadzwonić pod numer 32 750 60 60 i umówić się w dogodnym dniu i terminie na darmowy odbiór niepotrzebnych urządzeń. Można także skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie http://elektrosmieci.pl/bezplatny-odbior-elektrosmieci-z-domu. Infolinia, z którą należy kontaktować się w celu odebrania elektrośmieci, dostępna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-17, natomiast w sobotę w godzinach 8-13.

Zanim wyrzucimy zepsute urządzenia razem z innymi odpadami lub zdecydujemy się przetrzymywać je przez lata w domu, zastanówmy się nad konsekwencją takiego działania dla nas i naszego otoczenia. Elektrośmieci zawierają w sobie wiele substancji, które są niebezpieczne dla środowiska naturalnego, w tym dla człowieka. Dlatego pozbywając się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych warto zrobić to ekologicznie i zgodnie z prawem.

Facebook